SİPARİŞ & TESLİMAT

1) Sitemiz üzerinden kredi kartlarınız ile
Her türlü kredi kartınıza online tek ödeme ya da bankaların uyguladığı online taksit imkânlarımızdan yararlanabilirsiniz. Online ödemelerinizde siparişiniz sonunda kredi kartınızdan tutar çekim işlemi gerçekleşecektir. Muhtemel sipariş iptali veya stok sorunları nedeniyle sipariş iptallerinde kredi kartınıza para iadesi 2 iş günü içerisinde yapılacaktır.
2) Sipariş Bedeli İadesi 
Siparişlerinizin olası sebeplerle iptali durumunda; Missonic Güzellik Teknolojileri (AŞKIN ENİS) Şirketi üç iş günü içerisinde ürün bedelini hesabınıza ve/veya kredi kartınıza iade eder. Ancak, banka hesap bilgilerinizi ve/veya kredi kartı bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak şirketimiz finans yetkililerine bildirmeniz gerekmektedir. 
3) Teslimat 
Sipariş etmiş olduğunuz ürünleri aynı gün kargoya teslim etmeye gayret ediyoruz. Temini zaman alan ürünler için kargo teslim süresi ürün detayında belirtildiği gibi 3 iş günüdür. Gecikmesi muhtemel teslimat durumunda size bilgi verilecektir. 
Ürün teslimatının aksamadan gerçekleştirilebilmesi için lütfen gün içinde bulunduğunuz yerin adresini teslimat adresi olarak bildiriniz. 
Talepleriniz sipariş sonunda belirlemiş olduğunuz teslimat tipine göre hazırlanmak üzere işleme alınacaktır. İstanbul ve Londra merkezli şirketimizden ürünler UPS kargo firmasıyla gönderilecektir. Siparişleriniz onaylandıktan sonra en geç 2 (iki) iş günü sonunda Kargo firmasına teslim edilir. 
Müşteri temsilcimize danışarak değişik teslimat şartları konusunda görüşebilirsiniz. Ayrıca kargo teslimatları Türkiye, Avrupa, Amerika ve Ortadoğu müşterileri için geçerlidir
4) Ödeme Takibi 
Söz konusu sistem herhangi bir sorun nedeni ile işlemi gerçekleştiremiyorsa ödeme sayfası sonucunda ziyaretçimiz bu durumdan haberdar edilmektedir. 
Belirtilen adreste herhangi bir hata durumunda teslimatı gerçekleşemeyen sipariş ile ilgili olarak siparişi veren ile bağlantı kurulmaktadır.
Ziyaretçimiz tarafından belirtilen e-posta adresinin geçerliliği siparişin aktarılmasını takiben gönderilen otomatik e-posta ile teyit edilmektedir. 
Teslimatın gerçekleşmesi konusunda müşteri kadar kredi kartı sistemini kullandığımız bankaya karşı da sorumluluğumuz söz konusudur. 
 
 Lütfen dikkat ediniz!
Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri, teslim aldığınız kargo firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar olduğunu düşünüyorsanız kargo firmasına tutanak tutturularak ürünü teslim almayınız. 
Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiği kabul edilmektedir. 
Ürün hasarlı ise: Hazırlamış olduğunuz tutanağı en kısa zamanda 90 216 383 31 40 numaralı telefondan müşteri hizmetlerine ve customer@missonic.com mail adresine bildiriniz. 
Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde paketinizle ilgili çalışmalara başlayarak, en kısa zamanda teslimatın tekrarlanmasını sağlayacağız.
Bu e-posta içinde ürünü neden iade etmek istediğinizi kısaca açıklarsanız ürün ile ilgili çalışmalarımızda bize yardımcı olmuş olursunuz.

Avrupa, Amerika ve Ortadoğu Ülkelerine Yapılacak Teslimatlar

Avrupa, Amerika ve Ortadoğu Ülkelerine yapılacak teslimatlar, varış ülkesinin düzenlemelerine göre Gümrük ücretlerine tabi olabilir.
Missonic, Gümrük ücretlerinden veya vergilerden sorumlu değildir. Bazı ülkeler paketleri Gümrüklerde bir süre tutabilir. Tüm nakliye hizmetleri olarak UPS Kargo şirketinin mevcut olmadığı bölgedelerde, gerekirse Missonic, teslimat yönteminizi hiçbir ek ücret ödemeden değiştirme hakkını saklı tutar.

NAKLİYE YÖNTEMİ

Missonic çoğu teslimat için UPS kullanır. Tüm siparişler 1-3 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Türkiye teslimatlı siparişler 2-3 gün içinde müşteriye ulaşır.

AB ve ABD içindeki siparişler, sevkıyattan sonraki 3-5 gün içinde elinize ulaşmalıdır.
AB ve ABD dışındaki siparişler, sevkıyattan 5-10 gün sonra ulaşmalıdır.

About Us Yüz Temizleme Cihazı | MISSONIC ... Yüz Temizleme Cihazı | MISSONIC Yüz Temizleme Cihazı | MISSONIC